Budownictwo i architektura : Zira Island Carbon Neutral Master Plan / BIG Architekci

Plany emisji CO2 neutralne są przyjmowane w kilku krajach, w czasach, gdy energia i emisje stają się bardzo ważne.
I właśnie to zrobi Azerbejdżan, aby rozwinąć wyspę Zira na Morzu Kaspijskim, położoną w zatoce stolicy Baku.
Plan został opracowany z duńskimi architektami BIG Architekci i Ramboll, z propozycją architektoniczną opartą na dramatycznej scenerii kraju.
Według słów Bjarke Ingels, propozycja dla wyspy Zira jest architektonicznym krajobrazem opartym na naturalnym krajobrazie Azerbejdżanu.
Ta nowa architektura nie tylko odtwarza kultowe sylwetki siedmiu szczytów, ale, co ważniejsze, tworzy autonomiczny ekosystem, w którym przepływ powietrza, wody, ciepła i energii jest kierowany w niemal naturalny sposób.
Góra tworzy biotopy i eko-nisze, kanały wody i przechowuje ciepło, zapewnia punkty widokowe i doliny, dostęp i schronienie.
Siedem szczytów Azerbejdżanu to nie tylko metafory, ale rzeczywiste żywe modele górskich ekosystemów Azerbejdżanu.
Ta górska koncepcja może zabrzmieć dziwnie, ale BIG rozwinęło to w przeszłości, jak można zobaczyć w górskich mieszkaniach.
Jak widać na zdjęciach (i na wideo poniżej), te zurbanizowane szczyty, które opisuje Bjarke, pochodzą z geometrii słynnych gór w kraju, a każdy szczyt staje się jednostką prywatnych i publicznych mieszanych zastosowań.
Rezultatem jest organiczna linia horyzontu, która łączy budynki z naturalną topografią wyspy.
Wśród szczytów znajduje się publiczna dolina centralna łącząca szereg prywatnych osiedli i plaż.
Również publiczna ścieżka trekkingowa łączy góry i pozwala odwiedzającym zwiększyć skalę.
Obejmuje ona także 300 prywatnych willi, które wykorzystują swoje otoczenie z panoramicznym widokiem na Morze Kaspijskie.
Jednak główną atrakcją tego planu było sprawienie, by wyspa Zira była całkowicie niezależna od zasobów zewnętrznych, uzyskana dzięki połączeniu tradycyjnej azerskiej tradycji budowlanej i nowych technologii.
Celem jest zapewnienie wysokiej jakości życia przy minimalnym zużyciu zasobów.
Strategia ta obejmuje kilka aspektów: Budynki wyspy są ogrzewane i chłodzone za pomocą pomp ciepła łączących się z otaczającym morzem Kaspijskim.
Panele solarne zintegrowane w architekturze zapewniają stały dopływ ciepłej wody, podczas gdy fotowoltaika na strategicznie położonych fasadach i dachach zasila funkcje dzienne w postaci basenów i parków wodnych.
Ścieki i wody burzowe są gromadzone i odprowadzane do oczyszczalni ścieków, gdzie są następnie oczyszczane, przetwarzane i poddawane recyklingowi w celu nawadniania.
Stałe części ścieków są przetwarzane i kompostowane, a ostatecznie przekształcane w wierzchnią warstwę gleby, nawożąc wyspę.
Ciągłe nawadnianie i nawożenie wyspy wspiera bujną zieleń tropikalnej wyspy, z minimalnym śladem ekologicznym.
Zira Zero Island korzysta z tego, że Baku to miasto wiatru .
Poprzez zbieranie energii wiatrowej za pomocą farmy wiatrowej na morzu, wyspa będzie miała własne zasilanie neutralne pod względem emisji CO2.
Co więcej, lokalizując turbiny wiatrowe na morzu, przekształca istniejące platformy i fundamenty offshore przemysłu naftowego w Baku w bardziej zrównoważoną przyszłość platform turbin wiatrowych.
Krajobraz wyspy pochodzi od symulacji wiatru mikroklimatów stworzonych przez góry.
Swirly wzory stworzone przez wiatr poruszający się przez Seven Peaks informują o sadzeniu drzew i projektowaniu przestrzeni publicznych.
Tam, gdzie wiatry i turbulencje są najsilniejsze, drzewa stają się gęstsze, tworząc niższe prędkości wiatru, a tym samym komfortowy klimat wypoczynku na świeżym powietrzu.
[podobne: instalacja odgromowa schemat, vitopend 100 instrukcja, inbag bartoszyce ]

Tags: ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny olx pl szczecin